Webbyt
Webbyt
Webbyt
Webbyt
Web2
 
 
EST
Webbyt
ENG

Webbyt Kvaliteeditingimused
Webbyt
Webbyt Aia ehitamine
Webbyt
Webbyt Sisevoodrilaua kasutamine
Webbyt
Webbyt Puidu ladustamine
Webbyt
Webbyt Välisvooder peab vastuVälisvooder peab vastu

Webbyt
  Print Prindi
Webbyt
 

Puitvoodri populaarsus on jätkuvalt tõusuteel. Kõige enam tekitab tavaliselt kõhklusi kartus, et puitvooder vajab liialt sageli hooldamist ega ole pikaealine. Korralikult ja õigesti paigaldatud vooderdus peab ajahambale vastu väga hästi ja väga pikalt.

Üks võimalus maja põhikonstruktsioone kaitsta on puitvooder, mis vajab muidugi ka ise kaitset, seda nii konstruktiivsete võtete kui pinnaviimistlusega. Kaitsmist vajab seejuures igasugune põhikonstruktsiooni materjal, vahet pole, kas tegemist on puit- või kivimajaga. Kivimajade puhul kasutatakse kaitseks sageli krohvimist, kuid üha enam levib ka praktika, kus näiteks Fibo plokist maja väliseks kaitsekihiks on on krohvi asemel puitvooder. Tekib küll küsimus, miks ei võiks maja üleni puidust olla, aga hea, et vähemalt maja üldilmegi annab puit.

Kõrge sokkel ja korralik vihmaveesüsteem

Meie vanu puitmaju lähemalt uurides on hästi näha, mida tuleb pikaealise välisvoodri saamiseks teha. Korralikud räästad ja kõrge sokkel ning toimivad vihmaveesüsteemid on lubanud meie puitasumitel vahepealsed kehva hooldusega ajad suhteliselt väikeste kaotustega üle elada. Lisaks veel looduslikud, veeaurule hästi läbitavad materjalid ja saabki selgeks, miks vanad voodrilauad ikka veel kestavad, ehkki tolleaegne ehituspraktika ei näinud ette tuulutusvahet voodrilaudade ja palkseina vahele.

Üldiselt kaasaegsed värvid pigem kuluvad pinnalt lahti kui koorduvad ja pinna puhastamine enne ülevärvimist on suhteliselt lihtne. Tehases värvitud laudadel peaks värvkate vastu pidama kümmekond aastat, enne kui vajab ülevärvimist. Välisvoodrilaudu ostes tuleks kindlasti eelistada tehases värvitud laudu isegi siis, kui töö tehakse ise ja rahaline võit värvimata laudu ostes tundub käegakatsutav.

Kõigepealt toimub värvimine tehases kohe peale hööveldamist, kui värv nakkub pinnaga kõige paremini ja on täiesti tolmuvaba. Samuti on laudade niiskus optimaalne ja krunditakse ka laua sisekülg, mida ehitusplatsil teha on väga tülikas. Sisepinna kruntimine aga vähendab oluliselt laudade kõmmeldumist (ristlõikes kaardumist) sise- ja välispinna niiskustaseme erinevuse tõttu. Kui värvida juba voodrisse kinnitatud laudu, jääb mingi osa profiilist värvimata ja seega ka kaitseta. Kindel võib olla ka selles, et ise värvides ei õnnestu osta täiesti täpset värvikogust ja mingi osa värvist läheb lihtsalt raisku.

Allikas: TM Kodu ja Ehitus aprill 2010                  autor: Märt Riistop

 

Meie voodrilaua toodangu ja jooksvate laoseisudega tutvu siin.

 

 
Web2